Jan Braum, osobní stránky
 České Budějovice - Novohradsko - Chalupaření - Literatura faktu - Bonsai - Podzemí - Swing - Rocková muzika 

Výlety na kolech


"Vzpomínkový" cyklistický kurz na Novohradsku


Zavzpomínejte si s námi!

Sešli jsme se tu (postupně) od středy 6.9.2000 v počtu 9 borců a jeden pes (podle abecedy Cyrana, Gábina, Honza H., Honza B., Lada - po operaci bez kola, Laďa, Martina, Maruška, Pavel, Vlasta). Rozcházeli jsme se v neděli dopoledne 10.9.2000. Ubytování již tradičně bylo ve "Švýcarském domě" v Terčině údolí, stravování každý ze svého. Takže hned na úvod několik skupinových fotek, snad se každý pozná:

Švýcarský dům   
(kliknutím na obrázek lze každý obrázek na této stránce zvětšit)

První výlet - čtvrtek

Stručný popis trasy : Nové Hrady - Nakolice - Vyšné - Žofina Huť - Záblatí - Nová Ves nad Lužnicí - Dvory nad Lužnicí - Suchdol nad Lužnicí - Cep - Podřezanská Bašta - Lipnice - Šalmanovice - Nepomuk - Jílovice - Těšínov - Petříkov - Tomkův Mlýn - po žluté značce k hájovně Kapinus a na hlavní silnici od Byňova - Nové Hrady - Terčino údolí Švýcarský dům.
Celkem ujeto 67 km, jeden defekt: Pavel ulomil šlapačku.

Druhý výlet (spíše oddychový) - pátek

Tradiční trasa (klikni na mapku, trasa vyznačena modře):
Cuknštejn - Humenice - Svébohy - Žár - Božejov - Žumberk (zde prohlídka tvrze s výstavou selského nábytku) - Střeziměřice - Olbramov - Horní Stropnice (nákup, cukrárna) - Švýcarský dům, po návratu exkurze do Nových Hradů, návštěva kláštera a zámecké zahrady.

Ujeto cca 27 km. Bez nehody.

Výletu se neúčastnil Laďa a Pavel, kteří jako "skupina rychlého nasazení" volili náročnější trasu na Pohoří.

Mapa 1 

Třetí výlet - sobota

Do Rakouska přes Hraniční přechod v Nových Hradech-Pyhrabruck, první zastávka u kostela v Heinrichs.

 

Odsud nastalo dlouhé stoupání kolem kapličky Panny Marie až na parkoviště pod vrcholem Mandlsteinu. Zde jsme zanechali kola a pěšky se vydali na vlastní vrchol. Krásné počasí umožnilo nádherný rozhled hluboko do našeho vnitrozemí - jako na dlani byly i mohutné věže Temelína. Dali jsme si svačinku a dlouho jsme se kochali...

   

     

Pak následoval sjezd do do lázeňského místa Moorbad-Harbach, nádherně čisté a upravené vísky (to stálo za foto).

   

     

Pak po silnici přes Wultschau do Waitry, historického městečka se zámkem a mnohými zajímavostmi. Na snímcích je celkový pohled ze silnice, náměstí, radnice.

     

   

Zpáteční cesta vedla po silnice přes Schagges a Heinrichs zpět na hraniční přechod Pyhrabruck-Nové Hrady.
Výlet se vydařil. Slunečné počasí umocnilo řadu dojmů a dobrá večeře a pivo v hospůdce v Údolí chutnaly výtečně.

Konec kurzu a odjezd - neděle

Po zdařilém výletě v sobotu nastal obvyklý úklid a pomalé loučení.

 

V půl desáté pak odjezd do domovů. Někdo na kole (Maruška, Martina , Laďa a Pavel), někdo vlakem (Lada), někdo autem (Honza H. a Gábina), jen Honza B. a Vlasta po neúspěšném pokusu o prohlídku hradu v Nových Hradech, se vzhledem ke krásnému počasí rozhodli jinak.

Mapa 2
Autem bylo snadné dostat se na Pohoří a místo prohlídky hradu už v půl dvanácté před polednem překročili státní hranici do Rakouska na mimořádně otevřeném hraničním přechodu v Pohoří. Zvolili trasu přímo po hranici po modré značce přes osady Stadlberg a Flusssiedler, vlevo zanechali nevýrazný vrchol Sepplbergu - 1004 m (zde poprvé sjeli na nesprávnou cestu) a po mírně zvlněné cetě západním směrem až k odbočce modré (tam mírně bloudili podruhé) a klesjící cestou mezi rybníky Ober- a Unterrosenhofer Teich. Kolem zámečku Rosenhof se dostali na silnici a po ní do cílového Sandlu, městečka přímo na úpatí nejvyšší hory Novohradských hor Viehbergu (1112 m.n.m.).
Celá trasa je na mapce vyznačena žlutě.

   

Protože Sandl leží v nadmořské výšce cca 900 m, převýšení Viehbergu není velké a tato hora vypadá spíš jen jako nevýrazný kopeček, posuďte sami.

Sandl  Viehberg  Viehberg

Na vrchol se posléze dohodli z časových důvodů nejít (již tam jednou byli), prohlédli si Sandl a vydali se zpět - opět po modré k hranicím, tentokrát trochu jinou cestou (kolem zříceniny "hradu" pod vrcholem Kamence) a hlavně bez bloudění. Po čtvrté hodině odpolední překročili hranice a v půl šesté byli již zpět v Českých Budějovicích. Výlet to byl krásný a nelitovali. Hrad v Nových Hradech bude jistě stát i napřesrok a prohlídku lze uskutečnit příště.

Jan Braum, janbraum@volny.cz


   

E-mail
braum.jan@gmail.com